ŚWIĘTO GMINY WIEPRZ 2014

Czerwcowa pogoda nas nie rozpieszczała, ale w niedzielę 15 czerwca znalazło się dość słońca, aby ludzie zebrani na boisku sportowym LKS Orzeł mogli spokojnie obchodzić Święto Gminy Wieprz.

Oficjalne otwarcie święta rozpoczął popołudniowy koncert orkiestry dętej z Wieprza pod batutą Andrzeja Mazgaja oraz wspólny występ instrumentalistów z orkiestr OSP z Frydrychowic, Nidku i Wieprza pod batutą Łukasza Zaborowskiego. Jednak już od rana w niedalekich Graboszycach rozgrywały się zawody rybackie o Puchar Wójta Gminy Wieprz, które wygrał Jerzy Bryndza z wagą ryby 2, 8 kg. II miejsce otrzymał Marek Bandura a III Mariusz Bajgrowicz. Wszyscy nagrodzeni pucharami pochodzą z Andrychowa. Mamy nadzieję, że te ciekawe zawody staną się tradycją przyszłych ŚGW.

Następne działanie odbyło się na boisku LKS,gdzie odbył się IV turniej dzikich drużyn w piłce nożnej. Dzielni sportowcy rozgrywali wiele meczów. Najlepsi otrzymali puchary: I miejsce – NO NAME, II miejsce- BOGOWIE WOJNY, III miejsce GANZA.

Przez kilka kolejnych godzin scenę opanowały dzieci. Najpierw zaprezentowały się zespoły reprezentujące poszczególne szkoły w gminie. Każdy z nich przedstawiał legendę związaną z herbem swojej wsi. Uczniowie śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli poloneza, recytowali, występowały nawet żywe koza i kura. Po artystycznych wariacjach na temat herbów rozpoczęły się popisy zespołów tanecznych działających w domach kultury. Swoje najnowsze choreografie pokazały grupy: Smyk, Fleks, Rytm, Impuls, Domino, Tęcza, Mrok, Bingo i Format. Później przyszła kolej na popisy wokalne. Wystąpiły zespoły Przymierze z Frydrychowic i Kometa oraz soliści ze Studia Piosenki; Karolina Turek, Justyna Michalczyk, Emilia Gałysz, Wiktoria Przybek, Anna Rycerz, Zuzia Wielopolska, Marta Mieszczak, Sebastian Kocemba i zespół Ósme Niebo.

Występom na scenie towarzyszyły różne wydarzenia, np. kulinarny konkurs Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Wieprz, podczas którego poszczególne kołą prezentowały dania z wieprzowiny i ryb. Na łasuchów czekały także inne przysmaki – dużym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza szynka z kością. Organizatorzy imprezy zadbali o liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników. Na sąsiedniej małej scenie występował Teatr Maska ze spektaklami „Z ekologii świat niech słynie”, „Offlajnowo”, „Grymasy królewny Kasi”. Dzieci mogły skorzystać ze zjeżdżalni, wziąć udział w malowaniu twarzy przez harcerzy z hufca ZHP im. Szarych Szeregów z Andrychowa i innych niespodziankach. Na boisku gościli też motocykliści z klubu Unknown Bikers. Dla rozruszania towarzystwa pojawiały się wiejskie dyscypliny sportowe – można było wziąć udział w rzucie gumiakiem, przeciaganiu liny i tym podobnych zabawach.Organizatorzy są wdzięczni wolontariuszom: Tadeuszowi Mrowcowi i Wiesławowi Kurzyńcowi za pomoc w organizacji wiejskich dyscyplin sportowych.

W trakcie imprezy można było odwiedzić stanowiska ABS Banku Spółdzielczego, Lokalnej Grupy Rybackiej „Dorzecze Soły i Wieprzówki”, KRUS i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wieczorem na scenie pojawił się Janusz Pustuła, który swoim śpiewem rozgrzewał publiczność przed pojawieniem się gwiazdy imprezy – grupy Vavamuffin. Zespół łączący w swojej muzyce style reggae oraz raggamuffinwywołał entuzjazm młodzieży. Dla miłośników innych klimatów organizatorzy zaplanowali zabawę taneczną z muzyką DJ. Impreza była jak zawsze rodzinna i przyciągnęła tłumy mieszkańców nie tylko z sołectw gminy Wieprz, ale także z okolic.Impreza nie byłaby tak udana bez sponsorów. Dzięki ich wsparciu udało się zakupić lody, wafelki, napoje i nagrody na różnego rodzaju turnieje zręcznościowe. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Wieprz, Gminny Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie „NADZIEJA”. Na podziękowania zasługują wszyscy wolontariusze ze wszystkich OSP, KGW, członkowie Stowarzyszenia Nadzieja, pracownicy Urzędu Gminy Wieprz, Centrum Integracji Społecznej i Prac Społecznie Użytecznych.W trakcie imprezy kwestowano dla mieszkańca gminy, by pomóc w długiej i kosztownej rehabilitacji.