FERIADA 2018 w WDK Frydrychowice

W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież ma trochę więcej czasu na zabawę niż w ciągu roku szkolnego. W okresie ferii w Wiejskim Domu Kultury we Frydrychowicach zorganizowano już po raz dziewiąty FERIADĘ.
Zajęcia w Domu Kultury i wyjazdy, które kryją się pod nazwą FERIADA odbyły się w terminie 12 – 16 lutego 2018 roku.
Pierwszy dzień FERIADY (12.02.2018) rozpoczęliśmy od warsztatów z udzielania pierwszej pomocy zorganizowanych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej  we Frydrychowicach oraz grupę młodzieży ze szkoły we Frydrychowicach. Scenki pozoracyjne przygotowane przez młodzież nadzorowała nauczycielka przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa-  pani Maria Buda. W scenkach zostało przedstawione postępowanie w przypadku poparzenia, utraty przytomności, złamania, zwichnięcia, krwotoku z nosa oraz postępowanie w przypadku zatrzymania akcji serca. Każdy uczestnik, a było ich prawie 40, mógł spróbować użyć Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego, który od grudnia 2017 znajduje się w wyposażeniu OSP Frydrychowice. Po części poświęconej nauce, przyszedł czas na zabawę. Uczestnicy wzięli udział w pierwszym etapie zabaw ruchowych, gdzie uczyli się tańców integracyjnych, różnych pląsów i zabaw. W każdej zabawie użyliśmy muzyki, w różnej formie, czasem śpiewały dzieci, a innym razem muzyka płynęła z głośników.
We wtorek (13.02.2018) odbyła się całodniowa wycieczka do Krakowa. Z Frydrychowic wyjechaliśmy pełnym autobusem o godzinie 7:30.
Pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki było Centrum Nauki i Zabawy KLOCKOLAND. Tam, najpierw uczestniczyliśmy w pokazie chemicznym, później w warsztatach z robotyki, podczas których budowaliśmy katapulty z klocków lego. Na koniec był czas na obejrzenie i „wypróbowanie” instalacji zbudowanych z klocków LEGO w sali zabaw. Sala zabaw to pomieszczenie wypełnione wieloma ruchomymi instalacjami z klocków, gdzie każdy może podejść i wypróbować zabawkę lub robota, który porusza się lub wchodzi w interakcje z dzieckiem. Po KLOCKOLANDZIE udaliśmy się do najmniejszej na świecie Fabryki Cukierków. Tam obejrzeliśmy pokaz tworzenia cukierków. Był też konkurs z nagrodami, gdzie uważnie słuchający mogli wygrać lizaki, które zostały wykonane na naszych oczach. Nikt nie wyszedł bez nagrody, ponieważ każdy uczestnik wycieczki otrzymał paczuszkę z cukierkami. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Archeologiczne, gdzie obejrzeliśmy dwie wystawy- „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” i „Starożytny Egipt”. Wystawa o pradziejach pokazała nam jak nasi przodkowie zdobywali pożywienie, w jaki sposób mieszkali,  jak się ubierali i w co wierzyli. Na wystawie o Starożytnym Egipcie mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwą mumię!
Trzeci dzień FERIADY (14.02.2018) spędziliśmy na sportowo. Najpierw wyszliśmy na zewnątrz, by zorganizować konkurs z nagrodami za najwyższego bałwana. Śnieg wspaniale się lepił, powstały przepiękne i naprawdę wysokie bałwany. Po powrocie czekały na nas ciepła herbata oraz porcja ciastek. Po krótkim odpoczynku odbyła się druga część zabaw ruchowych. Była to kontynuacja zajęć z poniedziałku. Uczestnicy nauczyli się nowych tańców i zabaw.
W czwartek (15.02.2018) również odbyły się zajęcia na terenie WDK Frydrychowice. Tym razem były to warsztaty plastyczne, które odbywały się w dwóch grupach wiekowych, dostosowanych do uczestników.
Młodsza grupa (klasy 0- III szkoły podstawowej) wykonywała bałwanki z plastikowych kubeczków jednorazowych. Każdy bałwanek miał czapkę, szalik i rękawiczki z filcu i pianki plastycznej. Natomiast starsza grupa, do której należały dzieci powyżej III klasy SP dostała do rąk masę porcelanową, przy której wykazali się niesamowitą pomysłowością. Masa porcelanowa, jest produktem z którego można zrobić wiele rzeczy, niektórzy wykonywali ozdoby na półkę, inni mini-gry towarzyskie (m. in. planszę do gry w kółko i krzyżyk lub mini szachy). Pomysłów na rzeczy z masy porcelanowej było wiele.
W ostatni dzień (16.02.2018) pojechaliśmy na Krytą Pływalnię do Oświęcimia. Tam, pod czujnym okiem ratowników pluskaliśmy się w wodzie w części rekreacyjnej pływalni. Basen jest po gruntownej przebudowie, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy.
Tydzień dobrej zabawy minął szybko, udało nam się nawet skorzystać ze śniegu, który towarzyszył nam przez ferie. Zabawa była przednia, a to wszystko dzięki tak wspaniałej młodzieży, która miała ochotę uczestniczyć w naszych zajęciach.